12/28/2005

Serkan Özkaya'dan

Platform'daki Ahmet Ögüt - Borga Kantürk konuşması üzerine çeşitli postlar oldu. Bu mesaj Serkan Özkaya'dan.
Ahmet Ögüt
Vasıf Kortun.1
Vasıf Kortun.2


Saygıdeğer arkadaşlarım, izninizle Virginia Woolf’tan bir alıntı yapmak istiyorum (Kendine Ait Bir Oda’dan; italikler bana ait):

“Very well, she has every right to do both these things if she does them not for the sake of breaking, but for the sake of creating. Which of the two it is I cannot be sure until she has faced herself with a situation. I will give her every liberty, I said, to choose what that situation shall be; she shall make it of tin cans and old kettles if she likes; but she must convince me that she believes it to be a situation; and then when she has made it she must face it. She must jump. And, determined to do my duty by her as reader if she would do her duty by me as a writer, I turned the page and read…”

Fikirlerine hayranlık duyduğum Carlos Basualdo bir keresinde şöyle demişti (Sanırım bu benim Göründüğü Gibi Değil! Açıklayabilirim isimli kitabımda da mevcut): “70lerde sanatçılar, müzenin ve galerinin dışına çıkmak istiyorlardı. O zamanlar oldukça nahif davrandılar; yani müzenin dışına çıktılar ve oldu bitti. Oysa günümüzde durum çok daha karmaşık.”

Ben derim ki, sözü edilen sanatçıların nahifliğini hor görmeyelim, aynı tavrı alalım ve yapıtı bir durumun içerisine sokalım. Ancak o zaman yapıtı tecrübe etme özgürlüğüne sahip oluruz; yapıtı ortaya koyan “yazar” ve onu tecrübe edecek “okur” olarak.

Burada sorulacak soru şu olabilir: Bir müze ya da galeri de kendine özgü bir durum sayılmaz mı?