8/31/2006

Ahmet Öğüt: Yama'da

…as long as it’s dark…
yama’. İstanbul
Ahmet Öğüt
‘Light Armoured’ (2006)

Ağustos- Eylül aylarında karanlık olduğunda

‘Light Armoured’ kısa bir animasyon. Kamufle edilmiş bir Land Rover bilinmeyen bir kaynaktan atılan küçük taşlarla vurulmaktadır. Aracın orduya ait olduğu aşikar olduğu gibi taşların zırhı ıskalaması veya hiç bir zarar vermeden geri sekmesi saldırıyı hazin hatta komik kılar.

Sürekli tekrarlanarak gösterilecek olan video dünyada olanları ve maalesef gelecekte de olmaya devam edecekleri simgeler. İnsanlığa ve dünya barışına zarar veren tüm gizlenmiş ve normalleştirilmiş araçlara karşı bir savaş karşıtı jest olduğu gibi savaşın anlamsızlığı üzerine bir yorum içerir. yama’da sergilendiğinde ise İstanbul’daki geniş ve çeşitli izleyiciyle iletişim kurmayı amaçlayan geçici bir anıt niteliğindedir.

Bir yanda savaş devam ederken, ‘Light Armored’ da bir ay boyunca her gece gösterilecek. İzleyici, medyanın maruz bıraktığı imge bombardımanın hızının aksine videonun karşısında durup konsantre olma imkanını bulacak. Günlük haberlere ve bölgedeki gelişmelere cevaben her gece yeni okumalar yapmak mümkün olacak.

Öğüt bir çok çalışmasında taşıt araçlarını dönüştürmek suretiyle iktidarın sivil hayatta naif ve normalleşmiş dayatılma biçimlerini irdeler. Bir cipin esas kullanım alanı arazide ulaşım iken silahlar ve zırh gibi sofistike malzemeler eklendikten sonra ikinci bir işlev kazanır. Savaşta kullanıldığı zaman orijinal işlevini kaybeden bir çok mecra ve araç gibi cip de bir ara yüze dönüşür.

Cipin atılan taşlardan hiç bir zarar görmemesi aynı zamanda güncel iktidar ilişkilerinin bir temsili olarak yorumlanabilir. Daha güçsüz olan taraf daha gelişmiş olan tarafa ne kadar saldırırsa saldırsın, her zaman önceden verilmiş kararlar ve kontrollü medya propagandası vardır ve biz de bir televizyon savaşının izleyicisi olmaktan öteye gidemeyiz.

Meşrutiyet Caddesi, Tepebaşı 34430 İstanbul, TURKEY.

e-mail: yama.opening@earthlink.com