9/08/2006

Canan Şenol: Amsterdam 'ın Perde Arkası

Sanatçı Canan Şenol'un "Perde Arkası" adlı fotoğraf enstalasyonu Hollanda'nın başkenti Amsterdam' da Festival Derodeloper de yer alıyor. 8 Eylülde açılışı yapılacak yapıt, Steve Bikoplein adresinde bir ay boyunca izleyici ile buluşacak. Şenol, Festival Derodeloper projelerinden olan "Perde Arkası" adlı fotoğraf enstalasyonu ile Amsterdam da Steve Bikoplein adresinde, rastgele seçilmiş bir apartmanın sakinlerinin anlık mahremiyetlerini bu proje ile sokağa taşıyor. Şenol, projenin uygulanma sürecinde, apartmanda oturan dört ayrı dairenin sakinleri ile birlikte çalışarak çektiği fotoğraflarla, toplam 16 pencere üzerinde fotoğraf enstalasyonunu gerçekleştiriyor.

Daha once 2005 yılında aynı projeyi 9. İstanbul Bienalinin paralel projeleri kapsamında gerçekleştiren sanatçı, bu kez "Perde Arkası" ile Amsterdam' ın anlık mahremiyetini kamusal alana taşıyor.

Projede, izleyici, sanat yapıtının konusu olan evin anlık mahremiyetini fotoğraflar aracılığı ile kamusal alandan izleme olanağı bulurken, sanat yapıtının konusu olan kişiler ise, içeriden dışarıdakini izleme, başka bir ifadeyle izleyeni izleme olanağını bulacaktır.

Canan Şenol, 1987-92 yıllarında Marmara Üniversitesi, İ.İ.B.F. İşletme Bölümünden, 1994-98 yılları arasında yine aynı üniversitenin Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden mezun oldu. 2003 yılında Almanya'da Künstlerhaus Schloss Balmoral, 2004 yılında yine Almanya daki Stiftung Künstlerdorf Schöppingen kurumlarından, 2006 yılında da The School of The Museum of Fine Arts Boston dan sanat bursları kazandı.1999 yılında Esbank Yunus Emre Resim Yarışması, Jüri Özel Ödülü ne layık görülen sanatçının, yurtiçi ve yurtdışında çeşitli koleksiyonerlerde yapıtları bulunmaktadır.

Canan Şenol bugüne değin yapıtlarını başta İstanbul olmak üzere, aralarında Paris, Kopenhag, Berlin, Atina, Londra, Valancia, Milan, Varna, Rio de Janerio, Dordrecht'inde bulunduğu, dünyanın bir çok sanat başkentinde sergiledi.


Ayrıntılı bilgi için: ,