7/09/2007

Radikal gazetesi'nin kültür sayfalarında çıkan yalan yanlış notlara bugünlerde değineceğim, o ayrı, ama şu "dezenformasyon"u hemen düzeltmek lazım. "Alptekin, AB'de ve Sovyet sonrası ülkelerde dolaşan ve iş yapan bir sanatçı..." Moğolistan, Canberra [Avustralya], Rio, Bombay...? Alptekin'i tanıyanlar, ne fiziki ne de entelektüel anlamda, rotasının AB'ne çevrili olmadığını gayet iyi bilirler. Bunu kavramak için Venedik Bienal'indeki işine bakmak yeterli.

Zorlu'da yeterlilik sonuçları geçenlerde açıklandı
, akla ziyan bir seçim. Bir arkadaşımın dediği gibi bu seçimler, İKSV'nin "Caz Festivalini" andırıyor. Emekli olmadan çağırmayın kimseyi ve emin olun ki çağırdıklarınızın caz ile uzaktan yakından alakası olmasın.

Arquitectonica - Mario Botta - Cafer Bozkurt Architecture Ltd. + Asp Architekten Stuttgart Partnership - EAA - Emre Arolat Architects - Gregotti Associati International spa + ARUP Turkey / Arup Italia Srl Consortium - Has Architecture Ltd. + Llewelyn Davies Yeang Consortium - ERA Urban Planning & Architecture Ltd. - Coop Himmelblau + Uras & Dilekçi Architects Consortium - Steven Holl Architects - SUTE Ltd. - Richard Meier & Partners Architects LLP - Pelli Clarke Pelli Architects - Tabanlıoğlu Architects Ltd. - Selim Velioğlu / seARCHITECTURE Consortium.

Geçen gün sokakta bir afiş gördüm. Rezzan Has Müzesi! Her yurttaş bir müze açmalı, Türkiye'ye yakışır.
Rezzan Has Müzesi kakmalı varaklı bir de logo yapmış RHM diye. Kaç yılın RHM'si [Resim Heykel Müzesi] böylece RHM [Rezzan Has Müzesi] oldu. Anesteji, afazi, amnezi...

Başbakanımıza erken kavuşmalar borçluyuz. Avrupa Birliği Müzakerelerinden ötürü Istanbul Modern 2004 Aralığında açılmıştı, şimdi de 22 Temmuz'da seçim var ve Santral alelacele açılıyor.